• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Benmari Nedir?

Benmari Nedir?

Benmari Nedir? Benmari, diğer adıyla su banyosu olan bir tür buharla pişirme yöntemidir. Benmari pişirme için iki tane birbirinin içine girebilen ısıya dayanıklı kap gerekiyor. Büyük kabın içine belli bir seviyeye kadar su koyup ocakta kaynamaya bırakılır.Küçük kap büyük kabın içine oturtulur. Buradaki önemli kısım, küçük kabın tabanının, büyük kabın içindeki suya değmemesidir. Küçük kabın […]

Benmari Nedir?

Benmari Nedir
Benmari Nedir

Benmari, diğer adıyla su banyosu olan bir tür buharla pişirme yöntemidir.

Benmari pişirme için iki tane birbirinin içine girebilen ısıya dayanıklı kap gerekiyor. Büyük kabın içine belli bir seviyeye kadar su koyup ocakta kaynamaya bırakılır.Küçük kap büyük kabın içine oturtulur.

Buradaki önemli kısım, küçük kabın tabanının, büyük kabın içindeki suya değmemesidir. Küçük kabın içine konulan malzeme (çikolata gibi) böylelikle sadece altta kaynayan suyu buharıyla bellir bir ısıda kalmaktadır. Pişirmek ya da eritmek istediğimiz malzemenin kaynamasını ya da yanmasını engellemek için çok kullanışlı bir yöntemdir.

Özellikle pasta yapımında da kullanılan çikolata eritmek için idealdir. Cheesecake pişirilirken üst kısmının çatlamaması için fırın içine benmari kurulur. Yumurta içeren bazı krema tariflerinde de sıklıkla benmari yöntemi kullanılır.

Evinizdeki farklı boyutlarda tencere ve tavalarla benmari yapabilirsiniz.

No votes yet.
Please wait...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla