• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bol köpüklü Türk kahvesinin püf noktaları

Bol köpüklü Türk kahvesinin püf noktaları

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi, iş görüşmesi esnasında, dinlenmeye çekildiğimiz anlarda, arkadaşlarla sohbet ânında, kalabalıkta ya da yalnızlıkta kısacası hayatın her ânında tüketilmektedir. En çok da kız isteme merasiminin olmazsa olmazıdır Türk kahvesi. Her ne sebeple olursa olsun, Türk kahvesi bol köpüklü olmalıdır her zaman. “Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?” […]

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi, iş görüşmesi esnasında, dinlenmeye çekildiğimiz anlarda, arkadaşlarla sohbet ânında, kalabalıkta ya da yalnızlıkta kısacası hayatın her ânında tüketilmektedir. En çok da kız isteme merasiminin olmazsa olmazıdır Türk kahvesi. Her ne sebeple olursa olsun, Türk kahvesi bol köpüklü olmalıdır her zaman. “Bol köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?” diye merak edenler, ustalarına taş çıkartacak bir Türk kahvesi yapmak isteyenler, misafirlerine “bu ne köpük!” heyecanını yaşatmak isteyenler, işte size bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın incelikleri… ?

“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” deyimini yineliyor, bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyorum… ?

1– Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın ilk kuralı, kahvenin taze ve ince çekilmiş olmasıdır. Kahvenizi aldığınız yere ve saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Hava alan kahvenin kokusu değişir, tadı hoş olmaz ve köpüğü çıkmaz. ?

2– Kahve pişirmek için cezveye koyulan kahvenin miktarı çok önemli. Cezveye az kahve koyarsanız, bol köpük elde etmeniz neredeyse imkansız. Ayrıca kıvamı da sulu olur ve buna “okkalı kahve” denemez. Fincan başına 2 tepeleme çay kaşığı kahve koymalısınız. ?

3– Yoksa siz, kahvenin suyunu çeşmeden mi dolduruyorsunuz? ? Duymamış olayım… Lezzetli bir Türk kahvesi için kullanılan su, mutlaka temiz ve soğuk olmalı. Bu nedenle her zaman dolapta soğuttuğunuz satın suyla kahve yapmayı tercih etmelisiniz. Suyun ölçüsü de kişi başı fincan ölçüsüdür her zaman. ☕

4– “Kahvenizi nasıl alırsınız” sorusu, kahve ikram edilecek kişilere yöneltilmelidir. Alınan cevap karşısında ise bunu nasıl yapacağınızı biliyor olmalısınız. Olması gereken Türk kahvesi ölçüleri şöyle; ?

Sade kahve: Şeker eklenmiyor.

Az şekerli kahve: 1 adet küp şeker ekleniyor. Toz şeker kullanılacaksa, 1 çay kaşığı yeterli.

Orta şekerli kahve: 2 adet küp şeker ekleniyor. Toz şeker kullanılacaksa, 2 çay kaşığı yeterli.

Şekerli kahve: 3 adet küp şeker ekleniyor. Toz şeker kullanılacaksa, 3 çay kaşığı yeterli.

5– Kısık ateşte pişen kahve, her zaman lezzetli olur. Yüksek ateşte pişen kahve ise, henüz pişmeden kaynar ve malzemeler erime fırsatı bulamaz. ?

6– İşte bu aşama çok önemli. Kahveyi ve şekeri cezveye koydunuz. Üzerini suyu eklediniz ve karışırdınız. Şimdi ocağa koyma sırası geldi. Bu aşamadan sonra kahveyi kesinlikle karıştırmıyoruz. Karıştırırsanız, kahvenin köpük oluşumunu engellemiş olursunuz. ⚠️

7– Bir diğer önemli nokta ise, kahvenin köpürmeye başladıktan sonrası. Köpürmeye başlayan kahve, taşmasına ya da ortasının çukurlaşmasına izin vermeden ocaktan alınmalı. Aksi halde, kahve üzerinde oluşan cânım köpükler dağılır. ?

8– Köpüklerin fincanlara dağıtılması. Bu son aşamaya dikkat! Köpükleri söndürmeden yapılması gereken işleme geldik. Bu işlemi, köpükleri fincanlara azar azar dağıtarak yapabilirsiniz. Üzerine de kahveyi yavaşça boşaltabilirsiniz. Ama benim size hem pratik hem de risksiz bir önerim var. Gelin bunu bol köpüklü kahvemi hazırlarken anlatayım sizlere. ?

Püf noktalarıyla bol köpüklü Türk kahvesi tarifi

Ben bol köpüklü ve orta şekerli Türk kahvesi tarifini, bir kişilik kahve ölçüleriyle yazdım. Siz, belirttiğim malzeme miktarını kişi başı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca mahve yaparken malzeme sırası önemli değil. Zaten cezveyi ocağa koymadan önce, malzemeleri iyice bir karıştırmak gerekiyor.

Öncelikle cezvenin içine bir fincan soğuk satın suyu dökelim. Üzerine 2 tepeleme çay kaşığı ince çekilmiş, taze Türk kahvesi ve 2 küp şekeri ya da 2 çay kaşığı şekeri (tepeleme olmasın) ekleyelim. Malzemeleri bir güzel karıştıralım. Cezveyi ocağın küçük gözünde ve kısık ateşte pişmeye bırakalım ama kahveyi uzun süre yalnız bırakmayalım ki taşmasın.

Kahvemiz köpürmeye başlayınca, hemen ocaktan almayalım ya da kaşığı kahveye daldırmayalım. Köpüklerin yükselmesini bekleyelim. Tabi bu aşamada kahvenin iyice köpürüp, taşma kıvamına gelmemesine özen göstermeliyiz. Kahvenin ortasında minik bir çukur oluştuğu gibi cezveyi ocaktan kaldıralım. İşte şimdi köpükleri alma zamanı! ?

KÖPÜKLÜ KAHVE İÇİN SIRADIŞI YÖNTEM

Kimileri kahvenin köpüğünü fincanlara pay etmeyi tercih etse de, bu aşamada benim yöntemim biraz farklı. Cezvede oluşan köpüğü, tatlı kaşığı yardımıyla ağzı geniş bir bardağa yavaşça dolduralım. Cezvede sadece kahvenin üzerini örtecek kadar köpük bırakalım ve cezveyi yeniden ocağın üzerine bırakalım. 1 saniye içinde yeniden az miktarda köpük oluşacak. Bu köpüğü de bardağa dolduralım. Daha sonra fincana kahveyi boşaltalım. Bardağa doldurduğumuz köpüğü, tatlı kaşığı yardımıyla fincandaki kahvenin üzerine yavaşça bırakalım. Tatlı kaşığının ucuyla da köpüğü dağıtalım.

Bu yöntem sayesinde, Türk kahvesinin üzerinde kalın bir tabaka köpük olacak. Tarifi biraz uzun olsa da, yapımı çok kolay aslında. Tabii köpüğü pay ederken biraz hızlı olmalısınız ki kahveniz soğumasın. Ben kahveyi bu şekilde hazırladığımda görenler biraz şaşırıyor ve biraz da komik buluyor. Ancak sonuca şahit olduklarında aynısını onlar da uyguluyor. ?

No votes yet.
Please wait...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla