• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır?

Her yıl yapılan doğalgaz zamları sebebiyle tüketicilerin faturalarında artış yaşanmakta ve ev ısınmadan, cepler yanmaktadır. Kış mevsimlerinde önemli bir gider oluşturan doğalgaz faturası, gerekli önlemler alınması ile fark edilir miktarda azalabilir. Doğalgaz kullanırken hem ısınma sorunu yaşamamak hem de faturanızın düşük gelmesini sağlamak istemez misiniz? ? Eminim buna hiç kimse hayır diyemez.? “Peki doğalgaz faturasını […]

Her yıl yapılan doğalgaz zamları sebebiyle tüketicilerin faturalarında artış yaşanmakta ve ev ısınmadan, cepler yanmaktadır. Kış mevsimlerinde önemli bir gider oluşturan doğalgaz faturası, gerekli önlemler alınması ile fark edilir miktarda azalabilir. Doğalgaz kullanırken hem ısınma sorunu yaşamamak hem de faturanızın düşük gelmesini sağlamak istemez misiniz? ?

Eminim buna hiç kimse hayır diyemez.? “Peki doğalgaz faturasını düşürmek için doğalgaz tasarrufu nasıl yapılacak? Doğalgaz tasarrufu yaparken, yine aynı şekilde ısınmak mümkün mü? Evin ısısı kaç derece olmalı? Evde kimse yoksa, doğalgaz kapatılmalı mı?” Vs… vs… Bu gibi sorular varsa aklınızda, doğalgaz tasarrufu konusunda en doğru bilgiler için sayfamıza hoş geldiniz. ?

Doğalgaz tasarrufu için sizlere verdiğim fikirler sayesinde, faturanızı ciddi oranda düşürecek, kısık derecede yüksek ısı elde etmenin keyfini süreceksiniz. ?

Dış cephe yalıtımı

Öncelikle işe dış cepheden başlamanız gerekiyor. Yeni yasalar ile birlikte dış cephe yalıtımı zorunlu hale gelmektedir. Hâl böyle olunca, dış cephe yalıtımının ne kadar önemli olduğunu da anlayabiliyoruz. Doğalgaz tasarrufu etmek istiyorsanız, bu işe iyi bir dış cephe yalıtımı yaptırarak başlamalısınız. Apartmanda yaşıyorsanız, diğer daire sakinleriyle dış cephe yalıtımı konusunda görüşmelisiniz. Dış cephe yalıtımı, hem ısı tasarrufu yapmanızı sağlar, hem de evinizdeki rutubet sorununu sona erdirir.

Eve göre kombi ve petek seçimi

İyi yapılan bir doğalgaz tesisatı, ısınmada tasarruf sağlamaktadır. Kötü yapılan doğalgaz tesisatı ise, boşa enerji tasarrufuna sebep olmaktadır. Doğalgaz boruları ne kadar dirsekliyse, ısınma sorunu o kadar fazla olur. Doğalgaz tesisatı sırasında olabildiğince düz borular kullanılmalıdır. Ayrıca kombinin de kaliteli olması gerekmektedir ve peteklerin evdeki oda sayısına göre uygun ölçülerde olmasına dikkat edilmelidir. Boşa enerji harcamak istemiyorsanız, kombi ve peteklerin bakımlarını da düzenli olarak yaptırılmalısınız.

Petekleri ya da kombiyi kapatmak

Halk arasında oldukça yaygınlaşan ve aslında çok yanlış olan davranıştır kombiyi kapatmak. 1 günden fazla evden uzak kalınmayacaksa, kombiyi kapatmak yanlış bir tasarruf inancıdır. Ev ısınınca kombi kapatmak yerine, peteklerinizi ya da kombinizi en kısık ayarda sürekli olarak çalıştırmalısınız. Örnek vermek gerekirse; 24 derece sıcaklıktaki bir evde, petek kısıldığı zaman evin ısısı 20 derecede sabit kalıyorsa, petekleri ya da kombiyi kapattığınızda bu ısı 13 dereceye kadar düşer ve siz üşüdüğünüz için kombiyi ya da petekleri yeniden açarsınız.

Petekler, evinizi tekrar 24 dereceye getirmek için ekstra enerji tüketmek zorunda kalır. Ancak petekler en kısık ayarda durduğunda ise, evin sıcaklığı sabit kalacak. Petekler 20 dereceden, 24 dereceye gelmek için mi fazla enerji tüketir? Yoksa 13 dereceden, 24 dereceye gelmek için mi? O halde artık petek ya da kombi kapatmak yerine, en kısık ayarda çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Perde seçimi ve mobilya dekorasyonu

Evinize alacağınız perdeler, peteklerin üzerini kapatmamalı. Aynı şekilde evinizin dekorasyonunu ayarlarken de mobilyalar, petek önlerine getirilmemeli. Peteklerin önü kapandığında, ısı dağılımı zorlaşır ve sürekli peteklerin derecesini yükseltmek zorunda kalırsınız. Bu da ısı dağılımını zorlaştırdığı gibi evinizin de ısınmasını engeller. Doğal olarak gelecek olan doğalgaz faturası, cebinizi bir hayli yakar.

Perdelerin kapalı durması

Güneş ışığı evinizin içini ısıtır. Bu doğru. Ancak güneş gittiğinde, perdelerinizin mutlaka kapatılması gerekir. Camlarınız kalın olsa da, camdaki soğukluk evin ısısını fazlasıyla etkiler. Bu durum da istemeden evinizdeki ısı kaybına neden olur. Doğalgaz tasarrufu yapmak istiyorsanız, kış aylarında (güneş gittiğinda) güneşlik perdeleriniz kapalı durmalıdır.

Kapı ve pencere izolesi

İzolesiz kapı ve pencere kenarlarındaki boşluklar, evin ısısını önemli ölçüde etkilemektedir. İzolesi olmayan kapı ve pencere kenarlarını, pencere süngeri yardımıyla kaplamalısınız. Aksi halde evinizi ısıtmak için, sürekli yüksek derecede kombi ve petek çalıştırmanız gerekecek. Kapı ve pencerelerinizi yeni yaptıracaksanız da mutlaka izoleli malzemeleri tercih etmelisiniz.

Petek arkalarına yansıtıcı panel

Petek arkalarına yansıtıcı paneller koymak, kötü görünür düşüncesiyle pek çok insanın tercihi olmaz. Görüntü açısından kötü durduğunu düşünenler, doğalgaz faturası fazla gelince de hiç üzülmesinler. Çünkü petek arkalarına konulan yansıtıcı paneller, peteklerdeki ısıyı doğrudan odanıza yansıtmaktadır. Bu sayede ısı kaybı yaşanmasına izin verilmez ve petek derecesi her zaman kısık olduğunda bile evin içi sıcacık kalır. Görüntü için doğalgaz faturasını yüksek ödemeye değer mi? Bizce değmez. ?

Evinizi ısıtırken, cebinizi yakmayın! ?

No votes yet.
Please wait...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla