• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kabak tatlısı tarifi, nasıl yapılır?

Kabak tatlısı tarifi, nasıl yapılır?

Tam kıvamında kabak tatlısı tarifi arayanların; “nihayet buldum!” diyebileceği bir sayfaya daha hoş geldiniz…?? Birbirinden güzel tariflerimizin içinde kabak tatlısı olmazsa, olmaz tabii. Yurtdışında da oldukça sık tüketilen balkabağı, ülkemizde de özellikle kış aylarında tatlı olarak bolca tüketilmektedir. Çok güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olan balkabağı, çorba olarak da tüketilmektedir ancak tadı herkese hitap etmemektedir. […]

Tam kıvamında kabak tatlısı tarifi arayanların; “nihayet buldum!” diyebileceği bir sayfaya daha hoş geldiniz…?? Birbirinden güzel tariflerimizin içinde kabak tatlısı olmazsa, olmaz tabii. Yurtdışında da oldukça sık tüketilen balkabağı, ülkemizde de özellikle kış aylarında tatlı olarak bolca tüketilmektedir.

Çok güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olan balkabağı, çorba olarak da tüketilmektedir ancak tadı herkese hitap etmemektedir. Kabak tatlısı olarak tüketildiğinde de yine aynı vitamin ve minerallere sahip olduğu için, çocukların ve yetişkinlerin bolca tüketmesi tavsiye edilir. Hafif bir tatlı olan kabak tatlısı tarifi, düşük kalorili bir lif kaynağıdır.

İşte tam kıvamında kabak tatlısı tarifi;?

Kabak tatlısı malzemeleri:

  • 2 kg balkabağı
  • 1,5 su bardağı toz şeker

Not: Şeker oranı kabağın cinsine göre değişebilir. Balkabağı tatsız ise daha fazla şeker eklenebilir.

Kabak tatlısı üzerine:

  • Dövülmüş ceviz
  • Kaymak
  • Vanilyalı dondurma

Kabak tatlısı tarifi:

Kabak tatlısı tarifi için öncelikle kabağı ince ince dilimleyelim. Daha sonra bu dilimlerin kabuklarını soyalım ve çekirdeklerini çıkaralım. Temizlenen ve soyulan kabakları süzgece alıp yıkayalım. Yıkanan kabakları 2-3 parmak genişliğinde doğrayalım. Doğradığımız kabakları da büyük ve yayvan bir tencereye alalım. Üzerine malzemelerde belirtilen miktarda şekerin tamamını boşaltalım. En az 3 saat ama mümkünse bir gece kapağı kapalı şekilde bekletelim. Bekleme süresinde kabaklar suyunu salacak ve pişirme aşamasında su koymamıza gerek kalmayacak. Geceden beklettiğimiz kabaklar, orta ateşte kapağı kapalı olarak 1 buçuk saat kadar pişirilir. Pişip pişmediğini anlamak için çatal ile kontrol edebilirsiniz. En kalın doğranan kabağa çatalı batırdığınızda zorlanmıyorsanız, kabaklar yumuşamış ve pişmiş demektir.

Pişen kabakların şerbetini koyulaştırmak için kısa bir süre de tencerenin kapağı açık şekilde ocakta tutmalıyız. Şerbetimiz de kıvam alınca ocağın altını kapatabiliriz ve kabakların soğumasını bekleriz. Soğuyan kabaklarımızı servis tabağına alalım. Üzerine dövülmüş ceviz serpelim. Dilerseniz kaymak ya da vanilyalı dondurma ile de servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun ? ?

No votes yet.
Please wait...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla