• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kolanın bilinmeyen kullanım alanları

Kolanın bilinmeyen kullanım alanları

Kolanın içeriğinde bağımlılık yapan katkılar bulunduğuna dair söylemler olsa da bir çoğumuz evimizden eksik etmiyoruz. Yediden yetmişe herkes tarafından severek tüketilen kola, aslında sadece içmek için kullanılmamaktadır. Kola kimi zaman sağlık konusunda, kimi zaman da temizlik konusunda yardımcınız olacak. Kolanın pek bilinmeyen kullanım alanları, günlük yaşantımızda çok işimize yaramakta ve kimi zaman da âdeta kurtarıcımız […]

Kolanın içeriğinde bağımlılık yapan katkılar bulunduğuna dair söylemler olsa da bir çoğumuz evimizden eksik etmiyoruz. Yediden yetmişe herkes tarafından severek tüketilen kola, aslında sadece içmek için kullanılmamaktadır. Kola kimi zaman sağlık konusunda, kimi zaman da temizlik konusunda yardımcınız olacak.

Kolanın pek bilinmeyen kullanım alanları, günlük yaşantımızda çok işimize yaramakta ve kimi zaman da âdeta kurtarıcımız olmaktadır. Bu makalede kolanın kullanım alanları konusunda bilgileri okuyacak ve hemen denemeye koyulacaksınız. İşte kolanın temizlik ve sağlık alanındaki kullanımları;

Pas sökücü olarak kullanın

Kola, çok kuvvetli bir pas sökücüdür. Bir parça pamuğa kola dökün ve paslı alanı ovalayın. Pasların çıktığını göreceksiniz. Paslanan tornavida, alyan, çekiç, vida, pense vs… gibi takımlarınızı da kola içinde bekletirseniz, paslar akacak ve takımlarınız pırıl pırıl olacak.

Yanık tencere temizliğinde kullanın

Yemeğinizi ocakta unuttunuz ve dibi tuttu öyle mi? Şimdi de kara kara yanık tencere dibi temizliğini düşünüyorsunuz. İşte size çok pratik bir yol! Dibi tutan tencerenizi ovalamaya uğraşmayın. Tencerenin yanık bölümünü kapatacak kadar kola dökün ve ocakta kaynatı. Soğuyana kadar bekleyin ve yıkayın. Dibi tutan tencereniz, ovalamadan tertemiz olacak.

Çaydanlık kireçlerini temizleyin

Su ısıtıcınız ya da çaydanlığınız sürekli kireçleniyorsa ve bu kireçli alanları kimyasal madde kullanmadan temizlemek istiyorsanız, kola imdadınıza yetişiyor. Çaydanlığa ya da su ısıtıcıya biraz su dökün. Üzerine kolayı dökün ve ocakta biraz ısıtın. Kireçli alanların fokur fokur çözüldüğünü göreceksiniz.

Cam temizlerken kullanın

Cam yüzeylerin temizliği oldukça zordur ve genelde silerken kollarımızı ağrıtır. Cam yüzeyleri daha kolay temizlemek için üzerine biraz kola dökebilir ve kuru bez yardımıyla silebilirsiniz.

Yemeklere karamel tadı verin

Yüksek bütçeli restoran aşçılarının gizli kahramanı olan kola, yemeklerde de kullanılmaktadır. Özellikle fırında tavuk ve et pişirirken daha iyi kızarması için üzerlerine sürülen kola, yemeklere karamel kıvamında tat vermek için de kullanılabilir.

Yağ çözücü olarak kullanın

Giysilerinize bulaşan yemek yağı ya da makine yağı, temizlenmesi zor lekelerdir. Ancak evinizde kola varsa, bu iş sizin için çok kolay olacak. Çamaşır makinesi haznesine boş bir kola kutusu koyun ve makineyi orta derecede çalıştırın. Tüm inatçı lekelerden kurtulacaksınız.

Saç boyasını akıtın

Kuaföre gittiniz ve saçlarınızı boyattınız. O da ne? Rengi hiç güzel olmadı! Hemen eski rengine çevirmek istiyorsunuz ancak bu da biraz masraflı olacak ve saçlarınız yeniden zarar görecek diye endişeleniyorsunuz… Hemen markete gidin ve bir kola alıp saçlarınıza dökün. Kola, saç boyasını akıtmak için harika bir yöntemdir.

Tuvalet temizliğinde kullanın

Tuvalet temizliği için piyasada bir çok kimyasal temizlik ilaçları yer almaktadır. Kimileri hiç bir işe yaramaz ancak işe yarayanlar da biraz pahalıya satılmaktadır. Tuvalet temizliği için temizlik ilaçlarına avuç avuç para vermeye son! Gece yatmadan önce kolayı tuvalete dökün.  Sabaha kadar bekletin ve sabah uyandığınızda sifonu çekin. Tuvaleti ovalamadan, kendinizi yormadan mis gibi temizleyin.

Çiçeklerinizi böceklerden koruyun

Özellikle yurt dışında çeşitli ilaçlama yöntemleri yerine, kola kullanılmaktadır. Siz de bahçenizde, balkonunuzda ya da evinizde çiçek bakıyorsanız, böceklenme olmaması için bir spreyin içine kola doldurabilir, çiçeklerinize sıkabilirsiniz.

Çimenlerinizi büyütün

Kola, çimen çıkartmak için yine yurt dışında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bahçenizde seyrek çıkan ya da bir türlü çıkmayan çimenler mi var? Toprağa kola serpebilir, çimenlerin kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yapışan sakızdan kurtulun

Yolda yürürken ayağınızın altına yapışan sakızlar, temizleme aşamasında oldukça canınızı sıkabilir. Ya da koltuğunuza ve halınıza yapışan sakızları temizlerken de bir hayli zorlanırsınız. Hatta kimi zaman sakızla uyuya kalırsınız ve uyandığınızda saçınıza yapışan sakızdan kurtulamaz ve saçınızı kesmek zorunda kalırsınız. Durun! İstenneyen yere yapışan sakızlardan kurtulmak aslında hiç de zor değil. Sakızın üzerine biraz kola dökün ve bekleyin. Sakızın kolayca çıktığını göreceksiniz.

No votes yet.
Please wait...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla