• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mozaik pasta tarifi, nasıl yapılır?

Mozaik pasta tarifi, nasıl yapılır?

Mozaik pasta tarifi için hayatınızda yediğiniz en lezzetli soğuk pasta ve yapımı en pratik tatlı çeşidi diyebiliriz. Görüntüsü güzel olduğu kadar tadı da nefis olan mozaik pasta tarifi, az malzemeli bir pastadır. Kakaolu olmasına karşın hafif olan lezzeti sayesinde, insanın yedikçe yiyesi geliyor. Tabii sonra da o yediklerimiz bizlere kilo olarak geri dönüyor. ? Mozaik […]

Mozaik pasta tarifi için hayatınızda yediğiniz en lezzetli soğuk pasta ve yapımı en pratik tatlı çeşidi diyebiliriz. Görüntüsü güzel olduğu kadar tadı da nefis olan mozaik pasta tarifi, az malzemeli bir pastadır. Kakaolu olmasına karşın hafif olan lezzeti sayesinde, insanın yedikçe yiyesi geliyor. Tabii sonra da o yediklerimiz bizlere kilo olarak geri dönüyor. ?

Mozaik pasta tarifi, buzlukta tutulan bir tatlıdır. Bu sayede tazeliğini günlerce muhafaza edebilir. Servis yapmadan yaklaşık 5 dakika önce buzluktan çıkarmanız yeterli olacaktır. Ertesi gün yada 2 gün sonra âni gelen misafirinize bile gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Hiç kimse günler öncesi yaptığınızı anlamaz ve mozik pastayı yiyenler de tadına bayılır. ?

Günler sonra bile tazeliğinden zerre kaybetmeyen ve yedikçe yedirten mozaik pasta tarifi için; ?

Mozaik pasta tarifi malzemeleri:

  • 300 gram petibör bisküvi
  • 1 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • 3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı ya da margarin
  • Yarım su bardağı ceviz veya fındık (olmasa da olur.)

Mozaik Pasta Tarifi’nin Yapılışı

Daha önce yayınladığımız çikolata topları tarifine benzeyen mozaik pasta tarifi, oldukça kolay bir şekilde hazırlanmaktadır. Öncelikle petibör bisküvileri fazla küçük olmayacak şekilde kırıyoruz. Kırarken fazla ufalamamaya özen göstermelisiniz. (Bir bisküviyi 4-6 parçaya ayırmak gibi düşünebilirsiniz.) Burada dikkat etmeniz gereken, petibör bisküvilerin taze olmasıdır. Bayatlayan petibör bisküviler, malzemelerle karıştığında hamurumsu kıvam alır ve istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

Petibör bisküvileri kırma işlemi bitince, margarini ya da tereyağını tavada eritiyoruz. Eriyen margarini ve malzeme listesinde yazılanların hepsini petibör bisküvileri kırdığımız kaba ekliyoruz. Bu aşamada isterseniz fındık ya da ceviz kırıkları da ilave edebilirsiniz. Ardından kaşıkla yada elimizle tüm malzemeleri harmanlıyoruz. (Harmanlama işlemini yaparken petibör bisküvilere zarar vermemek için ve daha rahat harmanlayabilmek için alttan yukarı doğru karıştırmanızı öneririm.)

Tezgahın üzerine uzunca bir streç folyo geriyoruz. Malzemelerin hepsini iyice karıştırdığımıza emin olduktan sonra, bu karışımı streç folyoya boşaltıyoruz. Elimizle rulo yada piramit (üçgen) şeklini veriyoruz. İsteyenler malzemeleri kelepçeli kalıba, borcama ya da baton kek kalıbına yine streç folyo sererek boşaltabilirler. (Uzun ince kalıp kullanıldığında mozaik pastanız daha düzgün şekilli olacaktır.) Servis etmeden önce en az 3 saat buzlukta dinlenmeye bırakıyoruz. Mozaik pasta tarifi, bıçakla kesilebilecek kıvama gelince, bekleme süresi yeterli gelmiş demektir. Yukarıda da belirttiğim gibi, mozaik pastayı servis etmeden yaklaşık 5 dakika önce buzluktan çıkarmanız yeterli olacaktır. 

Afiyet olsun ? ⚘

Mozaik pasta tarifi
Mozaik pasta tarifi

Rating: 2.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla