• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saçlardaki elektriklenme, nasıl önlenir?

Saçlardaki elektriklenme, nasıl önlenir?

Saçlarda elektriklenme, bir çok kişinin ortak sorunudur. Özellikle kadınların şikayetçi olduğu elektriklenen saçlar, erkeklerde de sıkça karşılaşılan bir problemdir. Saçlardaki elektriklenme, saçlara şekil vermeyi zorlaştırdığı gibi, saçların taranmasını da oldukça zorlaştırmaktadır. Zor taranan saçlar da kırılır ve zamanla saçlarda dökülme görülmeye başlar. Bu sayfada, saçlardaki elektriklenmenin nasıl önleneceği konusunda bilgilere yer verdik. Bu bilgilerden bir […]

Saçlarda elektriklenme, bir çok kişinin ortak sorunudur. Özellikle kadınların şikayetçi olduğu elektriklenen saçlar, erkeklerde de sıkça karşılaşılan bir problemdir. Saçlardaki elektriklenme, saçlara şekil vermeyi zorlaştırdığı gibi, saçların taranmasını da oldukça zorlaştırmaktadır. Zor taranan saçlar da kırılır ve zamanla saçlarda dökülme görülmeye başlar. Bu sayfada, saçlardaki elektriklenmenin nasıl önleneceği konusunda bilgilere yer verdik. Bu bilgilerden bir kaçını deneyebilir, saçınızdaki elektriklenme sorunundan kurtulabilirsiniz. ?‍♀️

 

Seyrek dişli ya da ahşap tarak kullanın

Saçlardaki elektriklenme, büyük ihtimalle taramadan kaynaklı oluşmaktadır. Saçlar taranırken, saçlardaki elektriklenme oluşumunu önlemek için seyrek dişli bir tarak kullanmayı deneyebilirsiniz. En garanti yol olarak doğal malzemelerden yapılan tarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin; ahşap tarak kullanabilirsiniz.

 

Saç tipinize uygun şampuan tercih edin

Piyasada bir çok şampuan markası bulunmaktadır. Her şampuanın içeriği farklı olmakta ve hepsi de saçlarda farklı etkiler yaratmaktadır. Saçlardaki elektriklenme sorununa karşı, saç tipinize uygun olan şampuanları tercih edebilirsiniz. Hatta bazı saç şampuanlarının üzerinde “elektriklenmeyi önler” yazmaktadır. Bu şampuanlar, saç probleminizi çözmenize yardımcı olacaktır.

Saçınızı yıkarken nazik olun

Saçlarınızı yıkama aşamasında asla tırnaklarınızla saç diplerinizi kazımayın. Bu hem saç diplerinde kepek oluşumuna sebep olur, hem de saçların elektriklenmesine davetiye çıkarmış olur. Saçlar yıkanırken, saç dipleri parmak uçlarıyla masaj yapılarak temizlenmelidir.

Saçınızı kuruturken hırpalamayın

Saçlarınızı usulünce yıkadınız ve şimdi sıra kurutma aşamasında… Saçlarınızı havlu yerine, havlu peçete ya da atlet türü kumaşla kurutmalısınız. Saçınızı kurutmak için havlu kullanacaksanız da, yalnızca saçınızdaki fazla suyu hırpalamadan, okşar şekilde almalısınız.

Saçınızı bir kez yıkayın

Saçları bir defadan fazla yıkamak, saç yüzeyini gereğinden çok temizlemeye sebep olur. Gereğinden fazla temizlenen saç yüzeyi, saçlarsa elektriklenmeye sebep olmaktadır. Bu nedenle saçlarınızı bir defa yıkamanız yeterli olmaktadır.

Saç kremi yada saç köpüğü kullanın

Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra, bir kez de saç kremiyle yıkamalısınız. Saç kremi, saçlardaki elektriklenmeyi önlemeye yardımcı olmaktadır. Saç kremi kullanmayı tercih etmezseniz, saçlarınızı yıkadıktan sonra köpük sürebilirsiniz. Saç köpüğü, hem saçların kolay taranmasını sağlar, hem de saçlardaki elektriklenmeyi önler.

Saçınızı hafif nemli bırakın

Saçlarınızı yıkadıktan sonra tamamen kurutmak, elektriklenmenin en büyük sebebidir. Bu nedenle eğer fön makinesi kullanacaksanız, saçlarınızı biraz nemli bırakmalısınız. Aynı zamanda fön makinesini de en yüksek ayarda değil, orta ya da düşük ayarda çalıştırmalısınız.

Saç düzgünleştiriciyle vedalaşın

Saçlarda elektriklenme sorunu yaratan en büyük etken, saç düzleştirici kullanmaktır. Özellikle son yıllarda kullanım sıklığı artan saç düzleştiriciler, saçlarda elektriklenmeye sebep olmaktadır. Saçlarınızdaki elektriklenme sorunundan şikayetçiyseniz, saç düzleştiricilere elveda demelisiniz.

Saçtaki elektriklenmeyi kamufle edin

Saçlarda elektriklenme sorunu, kişiye ciddi bir rahatsızlık vermektedir. Bu durumdan rahatsız oluyorsanız, saçlarınızdaki elektriklenmeyi kamufle edebilirsiniz. Bunun için saçlarınıza dalgalı şekil verebilirsiniz. Maşa, bigudi ya da kırık fön çekilerek dalgalı görünüm verilen saçlar, elektriklenme sorununu kamufle etmektedir.

No votes yet.
Please wait...
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Araç çubuğuna atla